Menu Zavřeno

Jak vybrat e-koloběžku

V této sekci se snažíme vysvětlit základní rozdíly mezi našimi modely. Níže uvedené informace by měly pomoci s výběrem Vaší nové elektro koloběžky Nitro scooters.

Možná využití e-koloběžek

Elektrické koloběžky pro všeobecné použití

Naší nabídku tvoří především koloběžky, které spadají do skupiny "všeobecného využití". To znamená, že taková koloběžka zvládne jak jízdu ve městě, tak i mimo město či v lehčím terénu. Na tomto poli nemá Nitro scooters svou nabídkou na trhu témeř žádnou náhradu. Naše modely mají 36V - 48V - 60V motory, jejichž výkon začíná na 800W (model Scout 800) a končí na 3000W (Cruiser 3000). Každý si dokáže najít tu svou vysněnou ekoloběžku. Naše modely jsou vyrobeny tak, aby uvezly pohodlně a bezpečně jak lehčí jedince, tak jedince mající hmotnost někde okolo 120 - 130 kg. Při výrobě dbáme na masivní provedení, veliké nafukovací pneumatiky a silné motory podpořené velkokapacitními bateriemi. Jelikož se elektrické koloběžky používají více a více jako náhrada za automobil či motocykl, je důležité, aby zvládaly různá převýšení, různé nástrahy na vozovkách a měly co nejdelší dojezd.

Elektrické koloběžky do města

V poslední době stoupá obliba tzv. LAST MILE elektrokoloběžek. Jedná se o menší, skladné a pokud možno lehké modely. Na druhé straně jsou tyto modely skoro bez vyjímek osazovány slabými motory (250-350W) a slabými bateriemi (obvykle do 10Ah) - taková koloběžka je dle našeho názoru použitelná pouze do cca. 60 kg a dojezd je v praxi do 15 km. Další nepříjemností bývají malá kola, která opravdu velmi špatně snáší jízdu po běžné městské vozovce. Naše firma se dlouhodobě vyhýbá nabídce slabých modelů a tak u Nitro scooters naleznete městské modely se silnými 48V 500W motory, které při novinářském testu v roce 2017 výkonově porazily všechny konkureční produkty. TOP zástupcem městských modelů je u nás GO500Plus doplněný o novinku DRIVE 500 NEW. Oba modely se pyšní 48V500W motory a bateriemi o kapacitě 15,4Ah. Nitro scooters se dlouhodobě vyhýbá malým kolům a tak u nás začínáme na 10" (26 cm).

Připravujeme další nové modely, ale i zde budeme trvat na vysokém výkonu, velkokapacitních bateriích, velkých pneumatikách atd.

Výkon motoru vs. využitelnost

Na trhu se objevují nové a nové subjekty nabízející slaboučké koloběžky a inzerují je s nosností například 120 kg. Právě kvůli takovým klamům si jako matador na trhu dovolujeme zcela otevřeně popsat jak je to s výkonem a jeho využitelností v praxi. Naše firma si za 12-ti letou historii na trhu nikdy nedovolila uměle navyšovat parametry koloběžek což se v poslední době "eshopové" stává evergreenem!

100 - 350W – vhodné pro děti, nezvládne povozit dospělé osoby
500W + 36V baterie - vhodné pro uživatele do cca. 65 kg, těžší jedince povozí pouze po rovinkách, v kopcích nemá výkon
500W + 48V baterie – příjemně povozí i dospělé osoby do přibližně 100 kg (platí pro alu koloběžky se 48V bat)
800 - 1000W – vhodné pro osoby do 100 kg s využitím především v rovinatém terénu
1200 - 1900W – silné koloběžky, které dokáží vyjet kdejaký kopec a to i s osobami na hranici nosnosti (do +/- 120 kg)
2000 - 3000W – TOP modely pro opravdové znalce obdobných vozítek. Tyto koloběžky již dokáží v kopci i zrychlovat a v městském provozu dokáží předjet kdejaké auto

Dojezd

Dojezd koloběžky na jedno nabití bývá velmi často společně s výkonem a max.rychlostí hlavním bodem při výběru elektrické koloběžky. Nepříjemným faktem na trhu s elektro koloběžkami je účelné nadhodnocování dojezdu některými prodejci. Naše firma jde od začátku působení na trhu jiným směrem. Každá koloběžka je podrobena reálnému testu a tyto údaje jsou pak prezentovány. Rozdíly mezi našimi údaji o dojezdu a konkurenčními bývají často velmi rozdílné, a to někdy až o 40%! Známe případy, kdy prodejci uvádí dojezd okolo 120 km, ale s předpokladem, že uživatel pojede konstantně rychlostí okolo 6 km/h (rychlost chůze).

Níže naleznete hlavní body ovlivňující dojezd z hlediska údržby stroje:

Tlak v pneumatikách – toto velká většina zákazníků podceňuje a pneumatiky pravidelně nekontrolují a nedofukují. Výrobcem předepsaná hodnota je okolo 2,5 - 3,0 BAR. Pokud klesne tlak (především v zadní pneumatice) pod 2,0 BAR odrazí se to na sníženém dojezdu na jedno nabití
Údržba řetězu – nesprávně napnutý řetěz a/nebo nedostatečně namazaný řetěz přispívá ke snížení dojezdu
Přetížení stroje – námi udané váhové limity vychází z reálného testování. Proto pokud je nosnost např.120 kg a někdo koloběžku přetíží (ať už vlastní váhou či jízdou ve dvou), dochází k rychlejšímu úbytku kapacity baterie
Profil trasy – každé stoupání přispívá k většímu úbytku kapacity nežli jízda v rovinatém prostředí
Styl jízdy – naprostá většina našich modelů nabízí možnost jízdy na několik režimů. Doporučujeme využívat ECO režimy
Teplota baterie – kdo chce koloběžku využívat i v zimě, musí počítat se snížením dojezdu. Baterie fungují nejlépe při teplotách mezi 12 - 25°C

Velikost pneumatik

Pro začátek je nutné osvětlit, že všichni výrobci elektrických koloběžek udávají velikost pneumatik v palcích a udávají přitom celkový průměr pneumatiky. Tedy 10" pneumatika má průměr přibližně 25,5 cm (1" = 2,54 cm). Naše firma nabízí modely mající co největší možné pneumatiky. Je naprosto logické, že malé pneumatiky s průměrem 5 - 6" jsou použitelné POUZE ve skladových halách, kde je zcela rovný čistý povrch. Jakékoliv nástrahy vozovky ve formě děr, přejíždění patníků apod.takovou koloběžku doslova zničí.

Baterie

Jelikož se jedná o koloběžky poháněné elektromotory je zřejmé, že typ a kapacita baterie je zásadním bodem, který určuje dojezd koloběžky. Na trhu nalezneme v současné době dva typy baterií. Nejvíce používanými jsou levnější olověné baterie, které jsou limitovány max.možnou kapacitou 12Ah (resp.15Ah při volbě baterií značky CSB). Druhým typem jsou lithiové baterie. Jsou sice dražší, avšak mají mnohonásobně delší životnost a jsou i znatelně lehčí v porovnání s olověnými.

Olověné baterie – naše firma nabízí dva typy olověných baterií. Základem jsou baterie s kapacitou 12Ah. Jako nadstavba jsou nabízeny baterie značky CSB mající kapacitu 15Ah. Olověné baterie mají oproti lithiovým nižší životnost (přibližně 150 - 250 cyklů, dá se říci 1 - 3 sezony) a mají přibližně 3x vyšší hmotnost. Nicméně i přes výše uvedená fakta díky nižší pořizovací ceně jsou stále tím nejžádanějším řešením

Lithiové baterie - na trhu se objevují především v LAST MILE hliníkových modelech kam by se olověné baterie ani nevešly. Naše firma nabízí lithiové baterie i pro "dospělácké modely" a evidujeme trend navyšování prodejů koloběžek právě s lithiovými bateriemi. Existují 3 základní typy lithiových baterií. Nejznámější je Li-Ion, následovaný Li-Pol a LiFePo4. Právě posledně jmenovaný typ baterie je ze všech 3 nejlepší. Nejlépe snáší vysoké proudy a nejdéle udrží kapacitu. Právě proto naše firma nabízí především baterie typu LiFePo4 a to o kapacitě 20Ah. Dojezd je přibližně 2-násobný oproti olověným bateriím 12Ah.

Provoz na komunikacích

Koloběžka s pomocným motorem (tj.koloběžka, která je dodatečně osazena motorem a je možné jí provozovat i bez použití motoru odstrkováním) může být použita na komunikacích pokud vyhovuje vyhlášce MDČR č. 341/2014 Sb, příloha 12 (zařazeno do skupiny jízdní kola, tzn. provoz bez ŘP, bez povinného ručení a RZ). Aby směla koloběžka s pomocným motorem na komunikace, nesmí být její výkon vyšší jak 1kW a její max. rychlost nesmí přesáhnout 25 km/h.

Všechny modely, které převyšují výše uvedené parametry, je možné upravit tak jak předepisuje vyhláška MDČR. Jedná se o tzv. úpravu Street legal. Po provedení úpravy obdržíte Osvědčení o možnosti použití dané koloběžky na komunikacích!