Jaký je dojezd elektrické koloběžky na jedno nabití při váze okolo 80 kg?
Pokud pojedete průměrnou rychlostí okolo 20 km/h a bude se jednat spíše o rovinatý terén, elektrická koloběžka s 1000W motorem (XE1000) ujede okolo 10-13 km na režim TURBO, na režim ECO pak přibližně 20 km. Nicméně při úsporné jízdě dokáží někteří zákazníci ujet i přes 25 km. 48V modely XE1200 mají dojezd o něco delší nežli 1000W modely (asi o 1 - 2 km). Při použití 48V20Ah LiFePO4 baterií je dojezd znatelně vyšší - až dvojnásobný, jelikož mají tyto baterie vyšší kapacitu (20Ah) a poloviční váhu než-li klasické. Dojezd ovlivňují vedle váhy uživatele a terénu i další faktory - správné nahuštění pneu, správné napnutí řetězu a pochopitelně i stav (stáří a opotřebení) baterií. Baterie používáním postupně ztrácejí potřebnou kapacitu a dojezd se zkracuje. Nejdále dojedou modely mající bezkartáčový motor. Tedy modely s názvem CRUISER. Jen díky jinému motoru oproti řade XE dojede koloběžka o cca. 20% dále.
Chci pořídit jednu koloběžku synovi a jednu pro sebe. Nevím ovšem, jaký výkon je pro nás správný, aby to bylo pro syna bezpečné a mě to uvezlo.
Pokusíme se v krátkosti shrnout základní fakta v kombinaci s možnostmi co lze na trhu koupit:
Koloběžky s 24V bateriemi a motorem do cca. 350W je konstruována především pro děti o zamýšlené hmotnosti do cca 50 kg. U nás modely Scout KID a Scout MINI.
Koloběžky s 36V bateriemi a bezkartáčovými motory uloženými v zadních kolech do 350W uvezou osoby i okolo 80-90 kg a motor má již dostatečný výkon podpořený právě 36V! Lze doporučit i pro děti od cca 10 let.
Koloběžky s 36V či 48V a motory od 800W (Scout 800 + XE1000/1200 + Cruiser 1900/2000//3000 + GO500 + Chopper) uvezou s přehledem osoby i okolo 100 kg a motor má vysoký výkon! Kvůli vysokému výkonu vhodné pro uživatele od 15 let.
Chci na elektrické koloběžce jezdit do práce. Musím baterie po dojezdu do práce dát nabíjet?
Pokud víte, že se odpoledne budete na koloběžce vracet domů a baterie by měly cestu zvládnout, pak není nutné je dobíjet. Stačí pak večer doma. Nikdy ovšem nesmíte zapomenout baterie v daný den dobít. Pokud se tak nestane a baterie bude více hodin / dní ve vybitém stavu, dojde k významnému snížení kapacity!
Které baterie doporučujete, klasické olověné nebo LiFePO4?
Záleží co od koloběžky požadujete. Stačí-li dojezd na jedno dobití do cca. 13-18 km, pak stačí klasické olověné baterie. Cílíte-li na delší dojezd, či chcete koloběžku mít co nejlehčí pak určitě zvolte baterie LiFePO4. Cena baterie LiFePO4 je sice vyšší, ale na druhou stranu tyto baterie mají až 4násobně delší životnost a ujedete na ně skoro dvojnásobek toho co na klasické články. Obecně je ale životnost baterií pevně spjata s péčí o ně. Při nesprávném zacházení můžete zkrátit životnost i na polovinu.
Můžete mi napsat, jak jsou vaše motokoloběžky spolehlivé? Vím, že jsou vyrobeny v Číně.
Ano, výroba Nitro scooters opravdu probíhá v Číně. Pro docílení maximální možné spolehlivosti jsme pro naše koloběžky stanovili přísná kriteria pro zvolené materiály a komponenty. Zároveň trváme na pečlivé výstupní kontrole výrobce s asistencí vlastního "quality managera", který žije v Číně. Finální předprodejní kontrolu provádí naši technici zde v Čechách, kteří každou koloběžku odborně seřídí a nastaví pro budoucí zákazníky. Po 10 letech zkušeností můžeme říci, že náš výrobek je opravdu to nejlepší na trhu.
Mohu s koloběžkou do provozu?
Motorové koloběžky (koloběžky s pomocným motorem) jsou schválené Ministerstvem Dopravy ČR pro provoz na veřejných komunikacích a to ve smyslu vyhlášky 341/2014 Sb,. Můžete tedy jezdit po všech komunikacích za stejných podmínek jako na jízdním kole. Nicméně vyhláška uvádí, že koloběžka nesmí mít vyšší výkon jak 1kW a její max.rychlost nesmí přesáhnout 25 km/h. Většina elektrických koloběžek splňuje parametry max. výkonu (do 1 kW). Modely se silnými elektromotory jezdí o něco rychleji než je vyhláškou stanovená hodnota 25 km/h. Pokud by jste žádali koloběžku, která plně vyhovuje zmíněné vyhlášce, lze jí u nás objednat. Naše firma takovou koloběžku odborně upraví na vyhláškou stanovené hodnoty. Avšak tzv. nevratně.
Jaká je asi životnost elektrokoloběžky při hobby využití?
Zde, jako u většiny obdobných výrobků, záleží na péči a častosti použití. Máme zákazníky, kteří díky své péči o výrobek nemají žádné technické potíže, na druhé straně jsou ovšem případy, kdy nejsou dodrženy podmínky v Návodu k použití a zde se pak vyskytují lehčí závady. Životnost elektrické koloběžky můžeme odhadnout i na 5 - 10 let. Pochopitelně toto neplatí pro použité baterie, jejich životnost je přímo ovlivněna péčí o ně a počtem nabíjecích cyklů.